Binance
tayland rehberi
Yurtdışı

Tayland tatil notları

Binance

Tayland rehberi

Asya’nın en popüler tatil adresi. Herkes için bir şeyler sunabildiği için herkesin bir sebebi var bu ülkeye gitmek için. Kabul etmeliyim ki, bende gitmeden önce yıllarca burada tatil yapmanın hayallerini kurmuştum. Asya’yı bir uçtan bir uca dolaşmak için uzun bir programı yapınca Tayland içinde vakit gelmiş oldu artık. Bir aya yakın bir süre ülkenin farklı noktalarını gezme imkanı yakaladım. Başkent Bangkok’dan, Pattaya’ya meşhur Phuket sahillerinden Koh Lanta’ya kadar tüm merak edilenleri ile işte size en kapsamlı Tayland rehberi.

Ülkenin en popüler tatil noktalarından biri haline gelmesi ile özellikle son yıllarda hem farklı şehirlerine doğrudan direkt uçuş başladı hem de bilet fiyatlarında rekabet nedeniyle ciddi bir ucuzlama yaşandı. Ben tatilime Bangkok’dan başladım ve daha sonra araba kiralayarak yolculuğuma devam ettim. Bangkok’da çok uzun kalmadım çünkü deniz, kum, güneş tatili arıyorsanız başkent sizin için uygun değil. Kalabalık bir metropol ve ülkenin diğer tüm popüler şehirleri gibi oldukça hareketli.

Konaklamak için Sukhumvit bölgesinde Le Fenix adında bir oteli seçtim. Burası oldukça merkezi ve Nana metro istasyonuna sadece 5 dakika uzaklıkta. Bangkok merkezinde bulunan meşhur alışveriş caddeleri, restoranlar ve eğlence yerlerinin göbeğinde bir otel olduğu için tavsiye edebilirim. Fiyatı uygun, iyi servise sahip ve modern bir otel.

 

Bangkok gezi rehberi

Bangkok sıradan bir metropol şehrinin tüm özelliklerine sahip. Benim ilk gözüme çarpan şey altyapıdaki eksiklikler ve sorunlar oldu. Şehrin üzeri resmen gereksiz ve kötü döşenmiş kablo yığınları ile kaplı. Ülke son yıllarda artan turizm geliri ile ciddi gelişmeler yaşamış olsa da henüz temel eksikliklerini tamamlayamamış. Bu arada ciddi bir trafik sorunu da göze çarpıyor. Üstten yollar ile bu klasik büyük şehir problemini azalmayı da başarmışlar diyebilirim. Sanırım İstanbul bu anlamda Bangkok’daki altlı üstü otoban sisteminden çok şey öğrenebilir.

Şehirde dünyanın her yerinden turistler görmek mümkün. Fakat ağırlığı Rus ve Çinli turistlerin oluşturduğunu hemen fark edebiliyorsunuz. Ülkeye arta turist ilgisi fiyatları biraz değiştirmiş. Bangkok ne kadar pahalı sorularına artık çok ucuz cevabını vermek mümkün değil. Türk Lirasının son yıllardaki ağır değer kayıplarını da göz önüne aldığınızda Bangkok için pahalı kelimesini kullanmak yanlış olmayacaktır. Şehrin en ünlü turistik caddelerinden Khao San Road ve Sukhumvit üzerindeki tezgahların fiyat etiketlerini gördüğünüzde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

bangkok şehir rehberi

Tayland tatilleri genel olarak deniz-kum-güneş veya eğlence(!) amaçlı yapılıyor. Bangkok’da bir üçüncü sebep olarak alışverişi eklemek mümkün. Lüks markalar bir yana ucuz pazar tezgahlarında ve kaldırımlar üzerinde her çeşit sahte ürün bulmak mümkün. Özellikle sahte saat konusunda büyük bir pazar olduğunu gördüm.

Sayısız restoranlar içinde her türlü uzak doğu yemeğini denemek mümkün. Yazılarımda şehirleri tanıtırken o ülkenin yerel mutfağını denemek için özellikle birkaç restoran tavsiyesinde bulunmaya çalışırım her zaman. Benim için seyahat edilen ülkenin yerel mutfağını denemek çok önemlidir. Her seferinde masadan doymuş ve çok beğenmiş olarak kalkmanız mümkün değil ama o kültürün yemeklerini tatmış olmak büyük bir deneyim ve ayrıcalıktır. Bu alışkanlığı bozmamak için sizlere önerebileceğim yerel restoran Thara Thong. Yerel Tayland yemeklerini başarılı ve gerçeğine uygun olarak sunuyorlar. Pad thai, ana yemek için güvenli ve lezzetli bir tercih olabilir. Bizim için kebap neyse Taylandlılar için de Pad thai o. Kendilerine özgü pişirme tekniği ile yapılan bir noodle yemeği bu. Farklı et ve sebze türleri ile yapılanları bulunuyor. Bangkok’daki Çin mahallerinde gerçek Çin yemeklerini de bulmak mümkün. Fakat Çin mutfağı için çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Bir bilen ile birlikte bu sulara girmek daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Fakat dana etleri ve sebzelerden oluşan bir Hot Pot önerebilirim. İleride bir Hot Pot deneyimimi paylaşacağım, unutmazsam dönüp buraya da ekleyeceğim.

Masaj turistler tarafından en fazla aranan aktivite diyebiliriz. Meşhur Tayland masajının her çeşidini her köşe başında bulmak mümkün. Sanırım büyük rekabetler nedeniyle de şehirde hala ucuz diyebileceğimiz tek şey bu masajlar. Mesela 400 Baht karşılığı (yaklaşık 50 lira) bir saat ayak masajı yaptırmak mümkün. İlk ayak masajımda keyiften koltukta uyuya kaldım ve masajı yapan kişi beni bir saatin sonunda uyandırdığında ben uyanıp tamam diyene kadar devam etmesini söyledim. Böyle bir masaj lüksünü bu kadar ucuz bir fiyata yaşayabileceğiniz başka bir ülke görmedim Asya’da.

Bangkok gece hayatı ile de oldukça hareketli. Tabi ülkenin sex turizmi ile ün salmış olmasının bunda büyük bir etkisi var. Yinede kaliteli müzik ve güzel eğlence mekanları bulmak mümkün. Benim favori mekanım Levels Club & Lounge oldu. Sizlerede gitmenizi tavsiye ederim. Şans eseri, mekanın güvenliğinden sorumlu müdür ile de arkadaş oldum. İngiliz vatandaşı olan bu arkadaş bana rotamı anlattığımda o bölgelerdeki güzel mekanları ve oralarda çalışan arkadaşlarının isimlerini söyledi ve bu gerçekten çok faydalı oldu. Levels Club & Lounge modern ve lük bir kulüp. Dansçılarının nefes kesen güzellikte doğu Avrupa kızları. Localarda yerel misafirleri görüyorsunuz genellikle. İçki fiyatları şehirdeki standartlar ile aynı. Ayrıca mekanın dışarı doğru açılan güzel bir terası ve ben gittiğimde çok da dolu olmayan ikinci katı bulunuyor. Teras sıcak Bangkok geceleri için her kulüpte olmayan bir lüks diyebilirim. Eminim bu mekanda pişman olmayacaksınız.

 

Pattaya gezi rehberi

Bangkok’daki birkaç günün ardından bir araba kiralayarak güney doğudaki Pattaya şehrine geçtim. Burası yine turistik açıdan oldukça popüler bir bölge. Yolculuk rahat geçti diyebilirim. Amacım yol boyunca değişik yerler görüp Tayland tatil deneyimini arttırmaktı. Fakat 2,5 saat süren yolculuğumuz boyunca, güzel bir otoban ve birkaç güzel yerel yerleşim alanı dışında kayda değer birşey göremedim. Yinede ilginç bir deneyim olduğunu söyleyebilirim.

Şehir Ladboy’ları ile ünlü. Caddeler boyu uzanan eğlence merkezlererinin önünde onları görmek mümkün. Festival havasında farklı kıyafetler ile bir yürüyüşe bile denk geldim. Bildiğiniz üzere burada Ladyboy güzellik yarışması bile düzenleniyor.

pattaya cadde

Walking Street görmeniz gereken ve muhtemelen istesenizde görmezden gelemeyeceğiniz hareketliliğe sahip bir cadde. Burada satın alamayacağınız ve Tayland ile ilgili göremeyeceğiniz hiçbir şey yok. Fakat ne kadar orjinal olduğu tartışılır. Öyle ki bir mekanda canlı Thai Box bile yapılıyor. Alışveriş ve yemek yeme için buradan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Seyahat severler için birinci kural zaten budur: Turistik caddeden ve merkezden para harcarken uza dur!

Bu caddeyi gördükten sonra Tayland ile ilgili büyük bir hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Doğal ve bozulmamış Tayland için artık neredeyse çok geç diyebilirim. Ya bu şehirlerden çok uzaklarda noktalara gitmelisiniz veya gerçek güney doğu asya deneyimi için daha az popüler yerler seçmelisiniz. Eskiden az kişinin gidebildiği, doğal, huzur ve ucuz Tayland artık yok!

Kalabalıklardan biraz uzaklaşıp daha sakin ve orjinal deneyimler yaşamak isteyenler için doğru adres Nong Nooch Tropical Botanical Garden. Burası dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş ağaçlara ve çiçeklere sahip devasa bir bahçe. Dünyanın en iyi bahçelerinden biri kabul edilen bu yerde doğa severler unutulmaz bir gün geçirebilir. Yerel kültürü tanıtan şovları da izleme fırsatı bulabilirsiniz. Tayland tatil resimlerinde o meşhur filleri de burada görebilirsiniz. Beni en çok etkileyen şey ise farklı orkideler oldu. Favori çiçeğim olmamasına rağmen güzellikleri karşısında ben bile etkilendim.

yüzen market

Pattaya ile ilgili bir diğer değinmek istediğim ayrıntı yüzen market. Garçek adı 4 bölge yüzen marketi anlamında olan bu nehir pazarı adını kendi içindeki dört farklı bölümden alıyor. Her bölümde Tayland’ın Kuzey, Güney, Doğu ve Batı olmak üzere farklı kültürel ürünler satılıyor. Burada kayık kiralayıp gezmek de mümkün.

 

Phuket rehberi

En çok merak edilen ve de en popüler Tayland tatil merkezi. Dizilere hatta filmlere konu olmuş bir cennet burası. Sevindirici olan taraf, hala bazı yerlerinin doğallığını koruyabilmiş olması. Tayland gezilerim boyunca en fazla vakit geçirdiğim yer burası oldu. Aralıksız 2 hafta bu bölgede kaldım ve gerçekten de güzel vakit geçirdim. Ufak bir zehirlenme sebebiyle 2-3 gün odadan dışarıyı adımımı atamamış olsam da bu, bile tatilin güzelliğini bozamadı.

Hazır bu zehirlenme olayına değinmişken sizlere bazı tavsiyelere vermek istiyorum. Burada yaşayacağınız mide rahatsızlıklarını çok fazla büyütmeyin zira Asya dışından gelen tatilcilerin çok sık yaşadığı bir problem. Temel olarak 2 sebebi var; biri bizlerin bu bölgedeki farklı bakterilere bağışıklık kazanmamış olmamız diğeri ise malesef hijyen. Özellikle sokakta veya yemek marketlerinde yerel tadlar denerken önce bir göz gezdirmenizde fayda var. Yinede hasta olursanız açık bir eczaneye gidip reçetesiz satılan ilaçlardan birinialmanız sizi rahatlatacaktır. Eczaneler bu konularda o kadar deneyimliki turistler kapıdan girdiğinde bir ellerinde yanık kremi diğerinde mide ilacı size bakıyor.

Patong Beach:

Phuket’da kalmak için seçtiğim yer bölgenin batısında bulunan Patong sahili oldu. Geniş ve güzel kumsalı ile meşhur bu bölgede sahil boyunca uzanan kafe ve resotanlar bulunuyor. Jet ski, paraşüt ve kayak gibi her türlü aktivitenin de bulunduğu sahilde harika gün batımını izlemenizi tavsiye ederim. Bu arada sahil boyunca ülke bayrakları altında turistler kendileriyle aynı ülkelerden gelen insanlar ile yan yana güneşlenip vakit geçirebiliyor. Malesef burada Türk bayrağını göremedim. Tabi sahil çok geniş olduğu için gözden kaçırmış da olabilirim. Bu nedenle ikinci memleketim diyebileceğim Norveç bayrağının altında vakit geçirdim çoğunlukla.

tayland patong sahil

Patong sahili üzerinde çok fazla uygun fiyatlı otel bulunuyor. Huzur, deniz, kum ve güneşi bir arada arıyorsanız Tayland için en uygun adreslerden birinin burası olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca motorsiklet kiralayıp yakın civardaki yerel köyleri de gezmenizi tavsiye ederim. Sahilin arka taraflarında tepelerden birini gezerken horoz dövüşleri için yetiştirilen zavallı horozlara denk geldim. Bunun dışında bir tatsızlık yaşamazsınız. Yerel halk turiste çok saygılı ve yardımsever.

Geceleri eğlence isteyenler için burada da bir Walking Street bulunuyor. Kalabalık ve çok fazla gürültü sevmiyorsanız Walking Street dışında sahil boyunca uzanan mekanlar sizin için daha uygun olacaktır. Benim favori mekanım sahil şeridi üzerindeki Patong Beach Club oldu. Daha kalabalık mekan arıyorsanız Walking Street içinde Illuzion adında ünlü bir gece kulübü bulunuyor. Burası oldukça popüler ve birçok tanınmış DJ canlı performans için geliyor.

 

Phi phi adası

Phuket’e kadar gelip bu ünlü adayı görmemek tabiki olmaz. Tayland tatili ile ilgili sizi en fazla etkileyecek şey eminim bu olacak. Hayatınızın geri kalanında bu adanın üzerine adım attığınızda gördüğünüz o manzarayı unutamayacağınıza eminim. Sadece bu deneyim için bile Tayland’a gitmeye değer. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey bu turu düzenleyen şirketi seçerken iyi araştırmanız. Fiyat konusunda biraz daha esnek davranmanızı ve keyifli bir gün geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Benim tercihim Diamond Sea Marine adında bir tur şirketinden yana oldu. Oldukça bilindik ve beğenilen bir şirket. Fiyatları da standart seviyelerde. Bütçenize göre farklı seçenekler de sunuyorlar. Kahvaltı ve öğle yemeğinin dahil olduğu turlarında içinde Phi phi adasının da olduğu bir adalar gezisine çıkıyorsunuz. Bu arada tekne ile açıklarda şnorkel yapma da programlarına dahil. Biraz kısa da sürse Phuket açıklarındaki mercan kayaları ile burun buruna gelme fırsatı paha biçilemez.

phi phi tayland

Gün boyu süren program sabahın erken saatlerinde sizleri otelinizden bir servisin alması ile başlıyor. Marinaya gidip orada minik bir kahvaltı ve kahve molasından sonra program hakkında bilgiler ve uyarılar yapılıyor. Ayrıca burada şnorkel takımı kiralamanız gerektiğini hatırlıyorsunuz. Yanınızda getirme şansınız var fakat çok pahalı olmadığı için tatilde bu tarz ön planlar yapmayı pek sevmeyen biriyim. Tabi tercih sizin. Gerekli bilgiler verildikten sonra küçük gruplara bölünüğ hız teknelerine biniyorsunuz. Bu sürat tekneleri ile ulaşım çok keyifli ve farklı fakat dalgalı günlerde çok konforlu olmayabilir. Benim şanslı bir günüm olmalı ki deniz oldukça sakindi. Ön tarafta oturarak yol boyunca güneşlenme fırsatı da buldum. Fakat aman kreminizi unutmayın. Bu güneş bizim alışkın olduğumuzdan çok daha sert.

Sürat teknesi ile yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. İlk durağınız Phi Phi Don ve Maymun adası. Burada maymun adasına çıkmayı tavsiye etmiyorlar. Ben de maymunlardan biraz çekinen biri olarak bu tavsiyelerini dinledim. Bazen ısırabildikleri söyleniyor bu adadaki maymunların. Fakat onlara yemek veren turistleri gördüğümü de eklemeliyim. Daha sonra başka bir adada açık büfeden oluşan hoş bir öğle yemeği molası veriliyor. Buranın aklımda kalan en ilginç özelliği Tayland’lı müslümanların yaşadığı bir bölge olması. Restoranda alkol satışının yasak olduğunu ve yemeklerin helal sertifikasına sahip olduğunu hatırlıyorum. Yolculuğun geri kalanında farklı koyları ve adaları geziyorsunuz. Bu adalar arasında Leonarda DiCaprio’nun ünlü Beach filminin çekildiği  Maya Bay adası da bulunuyor. Nefes kesen ve kelimeler ile anlatmanın imkansız olduğu bir deneyim. Sadece şunu söylemek istiyorum: Gerçeği, resimlerinden çok daha güzel olan nadir yerlerden biri.

 

Tayland tatili

Tayland tatili benim için unutulmaz bir deneyim oldu. Fakat bazı hayal kırıklıkları yaşadığımı söylemeliyim. Belki de bunda Tayland’ın benim uzun yıllar gitmeyi hayal ettiğim bir ülke olmasından kaynaklanan yüksek beklentiler rol oynadı. Yinede aşırı turist akınının bu ülkeye biraz zarar vermeye başladığını düşünüyorum.

Halk gerçekten kibar ve yardımsever. Turistlere çok saygılılar. Popüler tatil bölgelerinde rastlanan dolandırıcılıklara hiç rastlamadım diyebilirim. Ama siz yinede tedbiri elden bırakmayın ve dikkatli olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *