Binance
pegasus rezaleti, ucuz bilet
Yola çıkmadan

Tatilinizi zehir etmeyin, Pegasus hava yollarından uzak durun

Binance

Seyahat  konforuna her zaman çok önem vermişimdir. Hava yolu şirketi seçimlerimde hem risk almamak hem de sadakat programından yararlanabilmek için neredeyse her zaman Türk Hava Yolları veya o servis klasmanında bir Star Alliance üyesi bir şirketi seçiyorum.

Geçtiğimiz günlerde bir tatil planı yaparken yolum Pegasus hava yolları ile kesişti. Birlikte seyahat edeceğim dostlarım biletleri çok önceden almıştı ve aynı uçakta olmak istediğimiz için benim de Pegasus’u deneme vaktim gelmişti. Daha önce bu şirket ile ilgili çok fazla kötü hikaye dinlemiş fakat bunlar çok da ciddiye almamıştım. Sonuçta “low-cost” bilet stratejisi ile çalışan bir firma için beklentiler çok yüksek olmamalı diye düşünüyordum. Yani herşeyin başında objektif olmak bir yan Pegasus için toleranslı bir düşüncede bile olduğumu söylemeliyim.

Sizlerle Pegasus hava yollarıyla ilk uçuş deneyimimi paylaşmayı çok isterdim. Fakat problemler o kadar erken başladı ki, uçuş hiç gerçekleşmedi. Gerçi yaşananlardan sonra bu hava yolu ile uçmadığım için mutlu olduğumu da eklemeliyim. Zira daha satış sırasında müşterisine bu şekilde davranan Pegasus, uçuş sırasında neler yapıyordur düşünmek bile istemiyorum. Ama bu konuda da fikir almak isterseniz, haklarında yazılmış binlerce olumsuz hikaye ve şikayete farklı internet sitelerinde ulaşmak mümkün.

Bilet almak için sitedeki ödeme sayfasında gerekli bilgileri doldurup gönder tuşuna basana kadar aslında herşey yolunda gidiyordu. Fakat sonrasında bir hata mesajı ile karşılaştım. Bu mesaj bana daha sonra tekrar denemem gerektiğini söylüyordu.

pegasus rezaleti

Tekrar satın almayı denemeden önce kredi kartımı kontrol etmeye karar verdim. İçimden bir ses ödeme yapmak istediğim miktarın kartımdan tahsil edildiğini söylüyordu bana. İnternet bankacılığına girmemle haklı olduğumu gördüm. Ödeme gerçekleşmişti fakat ortada kesilmiş bir bilet yoktu.

Bende hemen müşteri hizmetlerini arayıp olayı anlattım ve hesabımdan 641,98 TL çekildiğini söyledim. Müşteri hizmetleri çalışanı bana bir süre beklememi çünkü genellikle böyle durumlarda çekilen miktarın kısa sürede hesaba geri yüklendiğini söyledi.

Bir kaç saat sonra geri arayıp herhangi bir gelişme olup olmadığını sormaya karar verdim. Bu arada bilet ödeme sorunuyla beraber unuttuğum tatil planlarım için satın almaya çalıştığım bileti benim için ayırmalarını istemeye karar verdim. Bu kez telefonun karşı tarafında oldukça kaba bir müşteri hizmetleri temsilcisi vardı. Kabalığı ve profesyonellikten uzak tavrı bir yana bu kişi anlattığım şeyleri bile anlayamıyormuş gibiydi. Bu profilde birinin nasıl olurda böyle bir pozisyonda işe girebildiğine gerçekten çok şaşırdım. Ben konuyu anlatmaya çalışıp, çözüm yolları sunarken karşımdaki kişi söylediklerimi anlamayıp daha da sinirleniyordu. Tek söylediği şey bekleyin oldu ve konuşmanın sonlarına doğru aciliyetim varsa bir bilet daha satın almam gerektiğini söyledi. Bu bardağı taşıran son damla oldu ve ben herşeyi bir kenara bırakıp bu kişiyi şikayet etmeye karar verdim. Kendisine bunu yapacağımı söylediğimde ve ismini sorduğumda telefon suratıma kapatıldı.

müşteri hizmetleri

Müşteri hizmeti kalitesi düşük olan çok şirketle deneyimim oldu fakat böylesine büyük bir fiyaskoyla daha önce hiç karşılaşmamıştır. Telefon ile bir yere varamayacağımı anlayınca Twitter üzerinden bu rezaleti paylaşmaya karar verdim. Kısa süre içinde Pegasus’dan bir cevap mesajı geldi ve konuyu inceleyip bana hemen dönüş yapacaklarını söylediler.

Sonraki 5 gün boyunca hiç bir şey duymadım. 6. gün Pegasus’dan bir telefon geldi ve bana bileti alırken girdiğim telefon numarama kayıtlı bir konuşma kaydı olmadığını söylediler. Nasıl olduysa görüşmeyi bu numaradan yaptığımı düşünmüşler. Halbuki ben böyle bir bilgi vermedim. Onlara görüşmeyi yaptığım telefon numarasını verdim ve tekrar beklemeye başladım. Sanırım bir şirket ancak bu kadar beceriksiz çalışabilir.

pegasus ucuz bilet rezaleti

Pegasus, ucuz bilet kavramını çok yanlış anlamış

7 gün sonra halen bir geri dönüş yapılmadı. Açıkçası beklemeyi de bıraktım. Zaten 7. günün sabahı para hesaba geri döndü. Tabi bu arada almaya çalıştığım bileti ayırmadıkları için fiyatıda çok yükseldi. Pegasus hatasını telafi etmek için yardımcı olmak bir kenara henüz özür dileme zahmetinde bile bulunmadı.

Pegasus hava yolları Türkiye’nin en saygın ve önde gelen şirketlerinden biri olan Sabancı Holding’e ait. Her kesimden insanın Türkiye’de sempati duyduğu bu aile şirketi yıllarca iyi yönetim ve servisi ile konuşulurken nasıl bu hale geldi merak ediyorum. Bu ülkede kimsenin liyakata önem vermediğini biliyorduk da, artık bu noktalara kadar geldiğini ben şahsen bilmiyordum. Bu şirketin Sabancı şirketinin ismine böyle devam ettikçe zarar verdiğini göremiyorlar mı acaba?

Peki ya Pegasus bünyesi? Ucuza uçal bileti sattıkları için müşterilerine böyle davranabileceklirini mi sanıyorlar? Pegasus müşteri hizmetleri işe alımlarından kimler sorumlu? Şirket bünyesinde kontroller yapılmıyor mu müşteri memnuniyetini arttırmak için?

7 gün sonunda halen bir özür kelimesi duymadım. Yeni bir bilet bulmak için yardım teklifi veya çözüm önerileri de yok. Müşteri hizmetlerinin telefonu suratıma kapatması rezaletine girmiyorum bile. Sitelerini son kez bu yazıma resim almak için ziyaret ettiğim ve bir daha asla dönmeyi düşünmüyorum. Sizlere de müşterilerine saygı duymayan ve üç kuruş ucuza bilet satıyor diye bu alanda kendini geliştirme gereği duymayan bu firmadan uzak durmayı öneriyorum. Biz bu konulara dikkat etmezsek Pegasus ve onun gibi şirketler bu ülkede para kazamaya devam edecekler.

Ben bu olayın muhtemel iki sebebi olduğunu düşünüyorum: Ya şirketin yönetiminde (özellikle müşteri hizmetleri tarafında) ciddi sorunlar var, ya da gerçekten müşterinin memnuniyeti hiç umurlarında değil. Sebep hangisi olursa olsun böyle bir şirket yok olmaya mahkumdur. Çünkü sen müşterinle ilgilenmezsen senin rakibin ilgilenir.

2 Comments

  • sinan Salman

    nedense bilinmez PEGASUS firması bana hep samimietsiz gelmiştir,,, hiç bir zaman bu firmadan bilet almadım ama bu yazıyı okuduktan sonra kesin kararım şu: “İçgüdülerime Güvenmeye Devam Etmeliyim” 😀

  • Hasan Özdemir

    Slm,
    Evet size katiliyorum ben bir defa uctum birdaha bedava bilet verseler ucmam, insani ucuz bilet deyip soyuyorlar Valizdeki Kilo hakkini, elindeki cantana THY 3\5 kg birsey demezken pgs denen sirket 1 kilograma bile 10 euro para istiyor bukadar aptal ve soyguncu bir sirket.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *