oslo, norveç, restorant, italyan, ossobuco
Yurtdışı

Sonbahar havasında Oslo’da harika bir akşam yemeği

Sonbahar yolda, ve ağaçlar, ölen şeyleri unutup bırakmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu göstermek üzere bizlere. Yaz mevisimine veda edeli henüz bir kaç gün olmasına rağmen Oslo’nun havası iyiden iyiye soğumaya başladı. Sanırım yılın bu zamanları benim en sık yalnız akşam yemeğine çıktığım günler. Nedense bu puslu ve serin havalarda kendimle baş başa kalıp çevreyi, doğayı ve insanları izlemek bana bir başka keyif veriyor. En sevdiğim İtalyan restoranlarından birindeki bugünkü akşam yemeği deneyimimi sizlerle paylaşıyorum. Bir gün benzer bir sebeple tavsiyeye ihtiyacınız olursa hatırlayacağınızı umuyorum.

Oslo’da yazları oldukça kısa, ve bu şehrin her sakini gibi sıcak günlerin bittiğini  görmek beni de oldukça üzüyor. Yinede şunu itiraf etmeliyimki, Sonbahar’ın hüzünlü ve puslu havasında bana çok çekici gelen şeyler var. Tarif edilmesi güç olan bu ruh hali garip bir mutluluk veriyor insana.

Olivia’nın Oslo şehri içinde 4 restoranı bulunuyor. Şimdiye kadar hiçbiri beni hayal kırıklığına uğratmadı. Dekorasyonları benzer olsa da, her birinin farklı bir tadı ve atmosferi oluyor. Olivia’nın Hegdehaugsveien caddesindeki restoranı bu yazım için şanslı mekan oldu diyebilirim. Burası Tjuvholmen bölgesindeki restorandan sonra ikinci favorim diyebilirim. Restoran Majorstuen olarak bilinen ve şehrin en seçkin ve popüler yerlerinden kabul edilen bir yerde. Yinede fiyat konusunda soru tereddüt etmenize gerek yok, çünkü Oslo’da gerçekten çok pahalı denebilecek bir mekan bulunmuyor. Fiyatlar aşağı yukarı birbirine yakın her gittiğiniz yerde.

oslo, norveç, restorant, italyan, ossobuco

Olivia geleneksel İtalyan yemeklerini sezona bağlı olarak sunuyor. Benim favorim Ossobuco. Bu meşhur milan yemeğini her seferinde mükemmele yakın sunduklarını  söyleyebilirim. Yanında bir şişe kırmızı “Lombardy” şarabı ile Oslo’nun göbeğinde gerçek bir İtalyan ziyafeti yaşayabilirsiniz.

oslo, norveç, restorant, italyan

Bir Oslo seyahatinde restoran ararken bu yazıya denk gelmeniz ve güzel vakit geçirmeniz dileğiyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *