Binance
çek cumhuriyeti, prag, prag kalesi, prag rehberi, vltava nehri, karl köprüsü
Yurtdışı

Prag: Masallardan bir şehir

Binance

Prag gezi rehberi

Bohem hayat, bira, ve Franz Kafka’nın evi; hepsini bu mistik şehirde bulmak mümkün. Son 12 yıldır sürekli ülke değiştiren bir modern zaman göçebesi olarak Prag, her zaman en beğendiğim şehirlerden biri olmuştur. Yılda yaklaşık 28 milyon yabancı turist bu şehri ziyaret etmeye geliyor ve siz henüz görmediyseniz, seyahat listenizin en başına eklemenizi tavsiye ederim.

Şehir merkezi yaklaşık olarak Vaclavske caddesi ile Prag kalesi arasındaki bölgeye tekabül ediyor. Birçok turist Vaclavska meydanının başındaki Aziz Wenceslas heykelininin önünden yürümeye başlıyor, Astronomik saatin önünde mola veriyor, ünlü Karl köprüsünden geçip en tepedeki Prag kalesine kadar çıkıyor. Bu güzel şehirde geçirdiğim 3 yıl boyunca yapmaktan en çok zevk aldığım aktivite bu yürüyüşler oldu. Özellikle yağmurlu ve puslu günlerde eşsiz bir deneyim yaşatabiliyor bu şehir size. Köprünün üzerindeki heykeller yürüyüşünüz boyunca sizi selamlıyormuş gibi hissediyorsunuz. Prag hava durumu genellikle bulutlu ve kapalı oluyor. Şehrin üzerinde devamlı bir sis örtüsü varmış gibi görünüyor genellikle.

çek cumhuriyeti, prag, prag kalesi, prag rehberi, vltava nehri, karl köprüsü

Çek Cumhuriyeti para birimi Çek kronu. Euro para birimine dahil olmamak için direnmeye devam etmektedir. Prag diğer Avrupa şehirlerine oranla nispeten daha ucuz. Merkezde yemek yemek veya bir şeyler içmek için mola verirseniz saatin önündeki mekanlardan uzak durmanızda fayda var. Popüler bir turist alanı lokasyonu olduğu için fiyatlar oldukça yüksek olabiliyor. Bunun yerine biraz arka sokaklarda, en az merkezdeki mekanlar kadar güzel olan sayısız restoran var. Mesela Havelska sokağını ziyaret edebilirsiniz. Corto adında güzel bir pizzacı bulunuyor burada. Güzel bir kırmızı şarap eşliğinde, gerçek italyan pizzası yiyerek sokaktaki yerel marketi izleyebilirsiniz. Yerel tatları denemekten çekinmeyen biriyseniz burada meşhur gulaş yemeğini de deneyebilirsiniz zira oldukça başarılı yapıyorlar.

çek cumhuriyeti, prag, prag kalesi, prag rehberi, vltava nehri, karl köprüsü

Benim bu şehirdeki favori mekanım ise Peko. Burası dünyadaki en sıra dışı restoranlardan biri. Peklo, Çek dilinde “cehennem” anlamına geliyor. Mekan bir mağaranın içine kurulmuş. Bu nedenle paha biçilmez bir atmosfere sahip. Size bir anda sanki orta çağa dönmüşsünüz hissi veriyor. Bu arada mekanın çiftler için oldukça romantik olduğu notunu da düşeyim.

çek cumhuriyeti, prag, prag kalesi, prag rehberi, vltava nehri, karl köprüs peklo restoran

Merkezdeki saat dünyanın en eski üçüncü Astronomik saati. 15. yüzyılın başlarında yapılmış. Saatin çevresindeki figürler 4 insan tipini simgeliyor. Bunlar kibir, aç gözlülük, ölüm ve bohem hayat. Kibir, elindeki aynada kendisine hayran şekilde bakan bir adam ile simgeleniyor. Aç gözlülük yine bir başka adamın elindeki bir kese altın ile, ölüm iskelet figürü ile ve bohem hayat elindeki çalgı aletiyle kaygısız mutluluğu simgeleyen figür ile anlatılıyor.

çek cumhuriyeti, prag, prag kalesi, prag rehberi, vltava nehri, karl köprüsü, astronomik saat

Prag’da neredeyse her sokak başında bir müze veya tarihi yapı olduğu için bu konuda çok detaylı şeyler anlatmaya gerek yok. Zaten hepsini görmeniz kısa bir tatil içerisinde neredeyse imkansız. Bunun yerine benim favorilerimden birkaç yeri paylaşmak istiyorum. Tabi ki Prag kalesi bunlardan ilki. Kaleyi hem gündüz gözüyle görün, hem de hava karardıktan sonra ziyaret edin. Bence akşam karanlığında çok daha büyüleyici oluyor.

Prag Çek Cumhuriyeti Prag Kalesi Fotoğraf çek cumhuriyeti, prag, prag kalesi, prag rehberi, vltava nehri, karl köprüsü, prag kalesi

Kalenin içinde Aziz Vitus katedrali gotik bir yapı. İçeriye adımınızı attığınızda gerçekten hayrete düşüyorsunuz büyüklüğü karşısında. İçeride bulunan Aziz John Nepomuk’un gümüş mezarı da şehrim en meşhur simgelerinden birisi. John Nepomuk’un daha ünlü olan diğer heykeli Karl köprüsü üzerinde. Etrafı en kalabalık olan bu heykeli farketmemeniz ise imkansız. Turistler sol ellerini heykelin üzerindeki haç üzerine koyarak dilek dilemek için sıraya giriyorlar. Bu aziz, bohemia döneminde kraliçenin günah çıkarma sırasında paylaştığı sırları krala anlatmayı reddettiği için nehirde boğdurulma hikayesi ile biliniyor.

prag kalesi, çek cumhuriyeti, prag, prag kalesi, prag rehberi, vltava nehri, karl köprüsü

Prag’da gece hayatı da oldukça iyi. Şehirdeki en meşhur gece kulübü Karlovy Lazne, orta avrupanın en büyük mekanı olarak biliniyor. 5 katlı olan devasa kulüp, her katta farklı bir müzik tarzı sunuyor ziyaretçilerine. Gece hayatı seven gençlerin görmesi gereken bir yer. Eğer daha yerel bir mekan arıyorsanız Bombay ve Mecca’yı öneririm. Bombay, yine şehir merkezi içerisinde bir mekan, fakat Mecca için önceden bir plan yapmanız gerekiyor, zira merkezden biraz uzak. Bu arada fiyatların çok yüksek olmadığını da not düşeyim.

Karlovy Lazne, The Biggest Music Club in Middle Europe çek cumhuriyeti, prag, prag kalesi, prag rehberi, vltava nehri, karl köprüsü, karlovy lazne, The Biggest Music Club in Middle Europe çek cumhuriyeti, prag, prag kalesi, prag rehberi, vltava nehri, karl köprüsü, karlovy lazne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *