Binance
miles and smiles, türk hava yolları, mil programı, miles&smiles, shop&miles, star alliance
Yola çıkmadan

Miles&Smiles programı hakkında herşey – Bölüm 2

Binance

Yazının ilk bölümünde Miles&Smiles programını genel hatlarıyla ele alıp, nasıl mil kazanılabileceğini inceledik. Bu bölümde ise, kazanılan miller ile elde edilen farklı kart statüleri ile ne tür haklar ve ayrıcalıklar elde ediliyor buna bakacağız. Ayrıca sahip olduğunuz miller ile neler yapabilirsiniz bunları da anlatmaya çalışacağım.

 


Classic Kart

miles and smiles, türk hava yolları, mil programı, miles&smiles, shop&miles, star alliance

Programın başlangıç kartı. Açıkçası mil biriktirme hakkına sahip olmak dışında bir özelliği yok bu kartın. Sisteme kayıt olduğunuz için profilinizde belirlediğiniz yemek tercihiniz her uçuşunuzda otomatik olarak uçağa sizin için özel olarak yükleniyor. Fakat bunun çok büyük bir ayrıcalık olmadğını ve daha ziyade bir reklam aracı olarak kullanıldığını belirtmek isterim. Zira bu işlemi Miles&Smiles üyesi olmadan da yapabilirsiniz.

 

Classic Plus Kart

miles and smiles, türk hava yolları, mil programı, miles&smiles, shop&miles, star alliance

Son 12 ay içerisinde 25.000 statü mili toplamayı başarırsanız  Classic Plus kartına sahip olabiliyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken şey, herhangi bir karta yükseldiğiniz zaman o kartın geçerlilik süresinin 2 yıl olduğu. Bu sürenin sonunda 2 yıl daha bu karta sahip olabilmeniz için son 12 ayda 17.000 statü mili veya 2 yıl içinde 35.000 statü mili toplamanız gerekiyor.

Programın sunduğu ayrıcalıklar bu kart ile başlıyor diyebiliriz. Öncelikle uçuşlarda 10kg fazladan bagaj hakkınız oluyor. Bunun yanı sıra iç hat uçuşlarında Business Class kontuarlarından uzun sıralar beklemeden check-in yaptırabiliyorsunuz. Ayrıca yine iç hat uçuşlarında ekonomi biletine sahip olsanız bile CIP salonlarını kullanabiliyorsunuz. Daha önceki yazımda belirttiğim aile bireylerinin uçuş millerinin tek hesapta toplanması da bu kart ile başlayan bir özellik. Kart sahibi bir kişi eşinin ve 25 yaşından küçük çocuklarının millerini kendi hesabı altında toplayabiliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir nokta var, o da aile bireylerinin milleri statü mil olarak değil bonus mil olarak işleniyor hesaba.

 

Elite Kart

miles and smiles, türk hava yolları, mil programı, miles&smiles, shop&miles, star alliance

Altın renkli bu kart beraberinde getirdiği büyük ayrıcalıklar ile gerçekten çok özel. Elite Kart sahibi olabilmek için Classic Plus ile son 12 ay içinde 40.000 statü mili toplamış olmak gerekiyor. Bir sonraki karta geçmek için de son 12 ay içinde 30.000 statü mili veya 2 yıl içerisinde 45.000 mil toplamak gerekiyor.Bu durum yurtdışında ikamet eden üyeler için biraz daha avantajlı, son 12 ayda 25.000 veya 2 yıl içerisinde 37.500 statü mili toplayarak uzatabiliyor yurt dışında ikamet eden üyeler.

Elite kart sahiplerinin sahip olduğu haklar da oldukça geniş. Business Class uçmasalar bile ekonomi sınıfı uçuşlarında da ücretsiz internet bağlantısı alabiliyorlar. Tum iç ve dış hat uçuşlarında CIP salonlara girebiliyorlar. Aile bireyleri de bu haktan herhangi bir ekstra ücret ödemeden faydalanabiliyorlar. Ayrıca hem iç hem de dış hat uçuşlarında yine uçuş klasmanına bakılmaksızın Business Class kontuarlarından check-in yapma hakkı sağlıyor bu kart. 20 kilo ekstra bagaj hakkı ve ek bagaj hakkı olan uçuşlarda +1 bagaj getirme ayrıcalığınada sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca normal müşteri hizmetleri dışında özel danışma hattı olan 0212 465 23 02 numarası da size danışmanlık hizmeti vermek için günün her saati emrinizde. Bu servis yurt dışında “concierge service” oalrak biliniyor ve herhangi bir konuda hızlı ve özel destek alma hakkı sağlıyor. Son olarak Business Class ile seyahat ettiklerinde, yanlarında bir yolcuya %50 indirim ile Business Class olma hakkı veriyorlar.

 

Elite Plus Kart

miles and smiles, türk hava yolları, mil programı, miles&smiles, shop&miles, star alliance

Bu siyah nadide kart, seyahat etmeyi seven bir çok kişi gibi gerçekten benimde hayallerimi süslüyor. Öylesine özel ayrıcalıkları var ki, elde etmek neden bu kadar zor, insan anlayabiliyor. Elite PLus sahibi olmak için Elite Kart ile son 12 ayda 80.000 statü mili toplamak gerekiyor. Kartınızın süresini uzatmak için ise son 12 ayda 40.000 veya 2 yıl içerisinde 60.000 statü mili toplamak zorundasınız.

Ayrıcalıklarının başına yer garantisini koymak yanlış olmaz sanırım. Her zaman, son dakika bile olsa uçuşlarda öncelikli olarak yer hakkına sahip bu kart üyeleri. İç ve dış hatlarda CIP salon kullanım hakkı, ekstra mil kazanma özelliği, 35kg veya +1 bagaj hakkı bu kartın getirdiği ayrıcalıklardan. Yine uçuşlarda ücretsiz internet hakkına sahipler. Ayrıca yılda 2 kez herhangi bir mil kullanmadan ücretsiz bilet upgrade etme özelliği var. Son olarak 40.000 mil karşılığında toplamda 3 kişiyi Elite Kart statüsüne yükseltebiliyorlar. Bunun yanı sıra dünyanın heryerindeki hava alanlarında Star Alliance Business salonlarını ücretsiz olarak kullanabiliyorlar.


miles and smiles, türk hava yolları, mil programı, miles&smiles, shop&miles, star alliance

Mil harcama:

Programın en keyifli yanı tabii ki topladığınız milleri harcamak. Miles&Smiles programının Shop&Miles adında bir alışveriş sitesi bulunuyor. Ev aletleri, teknolojik ürünler ve hediye çekleri gibi klasiklerin dışında akşam yemekleri, tatiller ve helikopter turları gibi sıra dışı seçenekler de bulunuyor. Ben bu siteden daha önce millerim ile hediye almadım. Bunun sebebi, yaptığım hesaplara göre mil değerlerinin buradan yapılacak alışverişlerde daha düşük kalıyor olması. Tavsiyem milleriniz ile bedava uçak bileti veya aldığınız biletleri mil karşılığı Business Class’a yükseltmeniz. Hem millerinizin değeri daha yüksek olarak kullanılmış oluyor, hem de Türk Hava Yolları’nın eşsiz Business Class hizmeti ile sıradışı bir seyahat deneyimiyaşamış oluyorsunuz. Özellikle okyanus ötesi uçuşlarda Business Class farkı bağımlılık yaratabilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *