Binance
miles and smiles, türk hava yolları, mil programı, miles&smiles, shop&miles
Yola çıkmadan

Miles&Smiles programı hakkında herşey – Bölüm 1

Binance

Türk Hava Yolları yıllardır müşterilerine bu program ile ayrıcalıklar ve fırsatlar sunuyor. Programın oldukça fazla üyesi var ve eminim bu sayıdan daha fazla üye olmak isteyen var. Eminim sizler de farketmişsiniz, bu programın bazı noktaları biraz karmaşık.  Hem üyelere hem de yeni üye olmak isteyenlere yardımcı olması için bu konuyu ayrıntılı bir şekilde ele almaya karar verdim. İşte her yönüyle Miles&Smiles programı.

Mil programlarının doğduğu yer Amerika Birleşik Devletleri. Havacılık alanında “Frequent-Flyer Program” olarak biliniyor. Sistemin temel mantığı aslında oldukça basit. Uçuş mesafenizin büyüklüğü ölçüsünde mil denilen puanlar kazanıyorsunuz. Uçuştaki koltuk klasmanınız da (Business, First Class, vs.) kazanacağınız mil miktarını etkiliyor. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen bu sistemlerde, şirketin bankalar ile ortaklaşa sunduğu kredi kartları ile yapılacak harcamalar ile de ekstra mil puanları kazanılabiliyor. Tabi harcama ile kazanılan miller ile ilgili bazı önemli detaylar da var, bunları yazının devamında inceleyeceğiz. Fakat isterseniz önce ana konuya bir geçelim.

Miles&Smiles, Türk Hava Yolları’nın uçuş programı. Üye olmak için bu adresteki formu doldurmanız yeterli. Yurtdışında yaşayanların üye olmasında da hiç bir engel yok. Üye olduktan sonra programı aktif olarak kullanmaya başlamak için fiziki kartınızı beklemenize gerek yok, zira uygulama üzerinden sanal kart ile tüm işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Açıkçası ben son bir kaç yıldır kart taşımıyorum bile. Kart konusuna giriş yapmışken biraz daha detaylı incelemek için sistemde bulunan 4 farklı kart statüsünü tanıyalım.

miles and smiles, türk hava yolları, mil programı, miles&smiles, shop&miles, star alliance

Her üye Classic ile başlıyor ve verilen süre içinde kazanabildiği statü mil miktarına göre bir üst kart grubuna yükseliyor. Mesela son 12 ay içinde 25.000 statü mili toplarsanız Classic Plus, 40.000’de Elite, 80.000’de Elite Plus oluyorsunuz. Bu noktada önemli bir ayrtıntıyı belirteyim, hesabınızdaki miller statü miş, ve alışveriş mili olarak ikiye ayrılıyor. Statü mili uçuşlardan kazandığınız miller, alışveriş mili ise anlaşmalı banka (Garanti Bankası) tarafından verilen Miles&Smiles kredi kartı alışverişlerinden kazandığınız miller. Millerinizi kullanmak istediğinizde hepsi aynı özelliği sahip, yani toplam mik miktarı önemli, fakat başka kart gruplarına yükselmek için sadece uçuş ile topladığınız statü milleri göz önüne alınıyor. Bu nedenle statü millerin her zaman daha değerli ve kazanılması daha zor olduğunu söyleyebiliriz.

Sistemin eski üyeleri hatırlar, bu programın ilk zamanlarında uçuşlardan gerçekten çok yüksek miller kazanılıyordu. Fakat son yıllarda yapılan değişikler nedeniyle bu oran oldukça düştü. Zannediyorum bu durumda, eskiden bir ayrıcalık olan uçak ile seyahatin şimdilerde sıradan bir ulaşım aracı haline gelmesinin büyük etkisi var. Bu durum Elite ve Elite Plus gibi yüksek statülere geçmeyi de zorlaştırdı. Öyle ki, haftada bir uçuşunuz yoksa, ayda bir ekonomi uçuşu ile bu hedefe ulaşmak neredeyse imkansız. Tabi program mil satın alma ve mil hediye etme hizmetleri de sunuyor. Elite ve Elite Plus ayrıcalıklarına ulaşmak isteyen seyahat severler bir miktar paraya gözden çıkarmak zorundalar. Harcamalarınızı kredi kartı ile yapma alışkanlığına sahipseniz, yine yüksek miktarda alışveriş mili toplayarak bunları statü miline çevirme imkanınız da mevcut. Burada çeviri, 5 alışveriş mili karşılığı 1 statü mili şeklinde yapılıyor.

miles and smiles, türk hava yolları, mil programı, miles&smiles, shop&miles, star alliance

Şimdi program ile ilgili birkaç önemli noktaya değinmek istiyorum. Öncelikle üye olduktan sonraki bilet alışverişlerinizde Miles&Smiles üyelik numaranızı yazmayı unutmayın. Bunu yapsanız bile check-in sırasında aldığınız uçuş biletiniz (boarding pass) üzerinde üyelik numaranızın işlenip işlenmediğini kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Çünkü bu durum millerin hesabınıza işleneceğinin en kesin göstergesi. Yinede Türk Hava yolları ile yapılan uçuşlarda mil işleme sorunu yaşansa bile, THY internet sitesi üzerinden son 12 ayda yapılmış tüm uçuşlarınızın millerini işletebiliyorsunuz. THY uçuş programı ortağı, yani Star Alliance üyesi diğer hava yolları için bu işlemi internet üzerinden değil posta yolu ile boarding pass gönderilerek yapılabiliyor. Bu hizmetin güzel tarafı şu: bugün üye olursanız son 12 aydaki tüm THY uçuşlarınızı ve uçuş biletiniz varsa tüm program ortağı hava yolu şirketlerinin uçuşlarını işletebilir ve mil kazanbilirsiniz.

Diğer bir merak edilen özellik ise yakınların millerini tek hesapta toplama. Bu, sadece birinci derece aile yakınları için geçerli. Bunun dışında mil toplama işlemi yapmak mümkün değil.

miles and smiles, türk hava yolları, mil programı, miles&smiles, shop&miles, star alliance

Millerin geçerliliğini yitirmesi gibi bir durumda var maalesef. Bu konu aslında oldukça eleştiriliyor. Çünkü dünya genelindeki benzer programlarda böyle bir uygulama yok. Mesela ABD’deki önde gelen programlarda miller hayat boyu size ait olarak kalıyor, öyle ki boşanma durumlarında biriktirilen miller davalarda ele alınıyor hatta ölüm gibi durumlarda miras olarak bile bırakılabiliyor. THY’de ise bu durum 3 yıl ile sınırlandırılmış. Kazanılan millerin 3 yıl geçerlilik süresi var ve bu süre sonunda siliniyorlar. Eğer uzun süre mil toplamayı düşünüyorsanız bu duruma dikkat etmenizde fayda var. Bu arada geçerlilik süresi dolmak üzere olan milleriniz için bir miktar para ödeyip süresini 3 yıl daha uzatabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *