Binance
beyti restoran
Yurtiçi

Beyti: Bir restorandan çok daha fazlası

Binance

İstanbul’un en iyi et restoranı

“Etin En İyi Piştiği Yer..” bizim için söylenmiş diyor Sn. Beyti Güler. Bu restoranda yemek yemiş herkesin kabul edeceğine inansam da, Beyti’yi özetlemek için yinede yetersiz kalıyor bu söz. Onlarca farklı ülkede “ünlü” ve “birinci sınıf” denebilecek restoranları denemiş biri olarak her zaman söylediğim şey, “en iyi restoran” olmak için en iyi yemekten çok daha fazlasını sunulması gerekiyor. Yer, mimari, dekorasyon, servis ve sunum ile başlayan bu uzun listenin farkında olan ve onu başarıyla uygulayanlar sadece bir restoran değil, bir marka olup klasik olmayı başarıyorlar. İşte Beyti böyle bir mekan.

İşini severek yapmanın getirdiği başarıya restoran dünyasından belkide en iyi örnek. Her sabah işine koşarak gittiğini söyleyen Sn. Beyti Güler işinden uzak kaldığı bir saati kayıp vakit olarak gördüğünü söylüyor. Vizyon ve kalite anlayışına sahip bir iş adamının Küçükçekmece’de mütevazi bir lokanta olarak başlayıp dünya çapında bir restoran markasına dönüşen başarı hikayesi. Restoran’da bulunduğu akşamlarda tek tek masaları gezip misafirleri ile ilgilendiğine tanık olduğunuzda bu başarısının bir rastlantı olmadığına gözlerinizle şahit oluyorsunuz.

 

florya beyti bahçe

 

Dünya çapında bir restoran derken bunu lafın gelişi söylemiyorum. Beyti’nin şöhreti Türkiye sınırlarını aşmış ve sayısız yerde hakkında övgüler yapılmış. Şimdiye kadar misafir ettiği isimler arasında Çin Cumhurbaşkanı Li Xiannian, Fransa’nın eski devlet başkanı Jacque Chirac, Almanya’dan Ludwig Erhard ve ABD eski başkanı Richard Nixon var.

Florya’da geniş bir arazi üzerinde kurulu olan restoranın mükemmel bahçe düzenlemesi ve tarihi mimarisi size farklı bir deneyim yaşatacağının haberini önceden verir nitelikte. Sayısız salon ve 3 teras Osmanlı ve Türk kültürünün izlerini taşıyor dekorasyonlarında.

Yaz mevsiminde teraslardaki deneyiminin bende farklı bir yeri olduğunu söylemek isterim. Sanırım çocukluğumun Florya’da geçmiş olmasının ve yemek yerken o günlerimin geçtiği sokakları izlemenin ayrı bir duygusallığı var. Tabii özenle bakılan restoran bahçesinin de hakkını vermek gerekir.

 

 

Servis konusunda çok titiz ve profesyonel bir anlayışa sahipler. Sunumlar sade ve güzel. Zaten kalitenin olduğu yerde çok fazla süslemeye gerek kalmıyor. Beyti’yi farklı kılan en önemli noktalardan biri ürün seçiciliği. Öyle ki, yemek öncesi servis edilen ev turşuları meşhur olmuş durumda. Ayrıca et seçimi konusunda Sn. Beyti Güler ile başlayıp oğulları ile de devam eden geleneksel bir tutuculuk söz konusu. Kendisinin eski bir röportajında, et alımlarını halen bizzat kendisinin yaptığını söylediğini okumuştum.

1945 yılında temelleri atılan bu marka, büyük başarısına rağmen hiçbir zaman ikinci şubesini açmamış. Bence bu karar bile tek başına çok şey anlatıyor Beyti ile ilgili.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *