Binance
bali tatili
Yurtdışı

Bali rehberi

Binance

Bali Tatili

Cennet adada 14 gün. Ne desem, nasıl başlasam bilemiyorum. Hayatımın en güzel tatil deneyimlerinden biri diyesim geliyor ama çok sıradan kalacak biliyorum. Fakat her şeyiyle başka bir yer. Suyu, havası, doğası, kokusu… Bali’de tatil gerçekten özel bir deneyim.

Türkiye’den direk uçuş ile gitmedim. Asya gezilerim sırasında Singapur’da 2 gece kaldıktan sonra Airasia havayollarına ait direkt uçuş ile Bali’ye (Denpasar) geçtim. Türkiye’den gitmek isteyenler için en iyi seçeneğin Türk Hava yolları ile başkent Cakarta ve daha sonra kısa bir iç hat uçuşu ile Bali’ye olduğunu düşünüyorum, zira uzun uçuşlar için iyi bir hava yolu seçmenin ne kadar önemli olduğundan daha önce çok bahsettim.

padma resort ubud

Burası ile ilgili en popüler konu Bali balayı tatilleri. Çiftlerin hayallerini süsleyen ve sıklıkla da çiftler tarafından ziyaret edilen bir yer olsa da adada yalnız tatilcilerin sayısı da azımsanamayacak sayıda. Yakınlığı ve ucuzluğu nedeniyle Avustralyalı turistlerin adada ciddi bir yoğunluğu var. Bu arada sörf tutkunları içinde popüler bir adres olduğunu adada geçirdiğim süre içinde farkettim. Öyle ki sörf eğitimi için gelenlere özel oteller bile mevcut. Adada geçirdiğim süre zarfında 2 farklı otelde kaldım. İlk haftayı Jayakarta Hotel denilen ve fiyat performans olarak oldukça iyi diyebileceğim bir otelde, son haftayı da adanın süper lüks otellerinden biri olarak kabul edilen Padma Resort’da geçirdim. İkiside Legian bölgesinde olan bu otelleri daha detaylı olarak anlatacağım. Ama önce adayla ilgili çok işinize yarayacak genel bilgiler ile başlayalım.

Adanın güney bölgesi Denpasar olarak biliniyor. Zaten hava alanında da bu ismi görebilirsiniz. Denpasar ve çevresi en fazla turist ağırlayan bölge. Otel için aramalar yaparken gördüğünüz Seminyak, Legian ve Kuta bu bölgenin en bilinen yerleri. Kuzeyden güneye doğru birbirine oldukça yakın ve ulaşımı kolay. Seminyak, en kalabalık turist alanı diyebilirim. Gece hayatı, restoranlar ve mağazaların hepsi bu bölgede yoğunlaşmış. Neredeyse her akşam buraya gittim. Ulaşım sorunu istemeyen ve kalabalık sevenler için doğru adres burası. Benim kaldığım otellerin ikiside Legian bölgesindeydi. Burası, daha sakin ve elit bir bölge diyebilirim. Kaliteye önem verenler ve gerçek Bali huzurunu arayanlar kesinlikle bu bölgeden otel seçmeli. En seçkin denebilecek otellerin çoğunluğu da bu bölgede. Ayrıca eşsiz güzellikteki büyük Legian sahili o gördüğünüz mükemmel Bali gün batımı resimlerinin çekildiği yer. Herkes akşam saatlerinde burada toplanıyor ve sahildeki birkaç mekanda akşam yemeğini yerken dünyanın en güzel gün batımlarında birini canlı izliyor. Kuta gitmeden önce hakkında güzel şeyler okuduğum bir yerdi. Ayrıca adanın en ünlü gece kulüplerinden biri olan Sky Garden burada. Burada geçirdiğim gece benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Çok kalabalık ve aşırı turistik bir bölge. Yolda satış yapanlar, turistleri mekanlara davet edenler varsa bilin ki yanlış yerdesiniz. Ayrıca bu bölgedeki mekanların çoğu gençlere hitap ediyor. Bana göre değildi ama siz yinede bir gece deneyip kendiniz karar verin.

 

Adada ulaşım

Bali’nin para birimi Endonezya Rupisi. Ada aslında oldukça ucuz fakat her yerde olduğu gibi turistler için fiyatlar biraz farklı. Denpasar hava limanından taksi hizmeti veren bir resmi şirket var çıkışta. Gideceğiniz otelin adını söylemeniz yeterli, sizleri standart bir fiyat olan 100.000 rupi karşılığı oraya götürüyorlar. Hava alanlarındaki taksiler konusunda çok dikkatliyimdir, fakat hem bu taksiciler ciddi ve resmi görünüyordu hem de fiyat bana çok uygun geldiği için kullandım. Daha sonra bu fiyatın bile yüksek olduğunu öğrensem de, rahatlığı nedeniyle tekrar kullanmaktan çekinmem. Fiyat konusunda çok daha büyük oyunlar yapılıyor. Mesela bir gece Legian’dan Seminyak’a dönüş üçün 150.000 isteyen bir taksiciye denk geldim. Bu mesafenin tutarının 20.000 olduğunu söylersem ne demek istediğimi anlarsınız. Taksi konusunda çok dikkatli olun.

Sonuçta burası bir ada ve özellikle koruma alanlarını da göze alırsak kara yollarının çok gelişmediğini görebilirsiniz. Bazı saatlerde çok ciddi trafik sorunları olabiliyor. Mesela akşam saatlerinde Seminyak merkeze giriş yolları veya gece 3-4 civarı kulüplerin kapanmasından sonra çıkış yolları tamamen kilit oluyor ve taksi kullananlar için bu çok ciddi bir zaman kaybı oluyor. Taksiler hem daha pahalı hem de daha yavaş demek yanlış olmaz. Benim tercihim motor kiralamaktan yana oldu. Bunun için birçok kiralama ofisi göreceksiniz zaten. Öyle ki 2-3 motor olan kişiler bile yol kenarlarında bu işi yapar hale gelmiş. Fiyatlar da oldukça uygun. Ben, günlüğü 50.000 rupi karşılığı 2 hafta boyunca motor kiraladım. Hem çok pratik, hem çok eğlenceli, hem de çok hızlı bir ulaşım aracı oldu tatilim boyunca.

 

Jayakarta Hotel

bali jauakarya otel

Adada ilk haftamı geçirdiğim Legian bölgesindeki Legian sahili üzerinde güzel bir otel. Fiyatları uygun olan bu otel geniş bir arazi üzerinde kurulmuş ve benim kaldığım 2018 yılı başlarında yeni alanlar eklenmek için çalışmalar devam ediyordu. geniş bahçeleri ve oldukça kibar ve çalışkan görevlileri var bu otelin. Sanırım bu fiyat aralığındaki en iyi otellerden biri Legian bölgesinde. 3 farklı havuza sahip olan otel size gün boyu her türlü konforu sağlıyor. Sanırım bu otel hakkında söyleyebileceğim ilk olumsuz şey restoran konusunda biraz zayıf kalmış olmaları. Tabi adadaki restoranlar göz önüne alındığında bu çok büyük bir sorun değil ama havuz başında geçirdiğiniz saatlerde öğle yemeği için biraz üşengeç bir saate denk gelirseniz sürekli aynı mekan sıkıcı bir hal alabiliyor.

Havuza bakan villalar biraz daha pahalı ama çok büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum. Ben girişte sol tarafta kalan odalarda bahçe katında kaldım ve gerçekten çok güzeldi. Üst katlar çocuklu aileler için daha uygun bir tercih de olabilir. Odalar ile ilgili tek şikayetim yataklar oldu. İnanın çok fazla rahatına düşkün ve yatak konusunda seçici biri değilimdir. Fakat bu otelin yatakları gerçekten tam bir fiyaskoydu. Hayatımda bu kadar yumuşak bir yatakta hiç uyumamıştım. Gerçekten çok rahatsızlık vericiydi.

Otelin arka tarafı meşhur Legian sahiline neredeyse sıfır. Arada çok dar bir geçiş yolu var sadece. Bu sahil akşamlar gün batımını izleyip fotoğraf çekmek isteyen turistlerin akınına uğruyor. Kesinlikle gün batımı için her gün gelin. Sahil boyunca bazı restoran ve kafeler mevcut ve resimlerini gördüğünüz puf ile dolu kumsal işte buradaki mekanlar. Bazı mekanlarda canlı müzik bile var. Gerçekten kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir yer burası.

 

Padma Resort Legian

padma otel

Adada ikinci haftamı geçirdiğim mükemmel otel. Tatilinde lükse düşkün olanlar için doğru adres. Legian bölgesinin ve hatta adanın en lüks resortlarından birisi burası. Geniş arazisi, farklı restoran seçenekleri, modern odaları, otantik Bali spa merkezi, gerçek bir sonsuzluk havuzu ve daha sayamadığım birçok şeyi ile sizlerin her ihtiyacına cevap vermek için hazırlanmış bir otel. Fiyatı Bali standartları için oldukça yüksek, ama burada geçirdiğiniz her saat buna değdiğini hissediyorsunuz. Jayakarta otelde geçirdiğim ilk haftanın sonlarında Bali’de lükse otel deneyimi yaşamak için otel araştırması yaparken bir çok oteli gidip yerinde inceledim. Seminyak ve Legian bölgesindeki tüm ünlü otelleri gezdim diyebilirim (Kuta için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, zaten bana göre orada kalınmaz) gerçekten aralarında en iyisi olarak bunu görmüştüm. Yani rastgele bir internet sitesinden seçim olmadı benim için.

Otelin giriş tarafına yakın olan bölgedeki yeni yapılmış bahçe suitlerden birinde kaldım. Odalar modern ve konfor göz önüne alarak döşenmiş. Banyoları da oldukça geniş ve ferah. Yataklar kusursuz.  Servis ve hizmet konusunda çok profesyonel çalışanlara sahip. Oda servisi başarılı ama sanırım sunumu biraz geliştirilebilir. Gerçi böyle bir ortamda ben biraz şımarmış da olabilirim. Zira sizi gerçekten şımartan bir otel.

Otel restoran ve havuz konusunda çok zengin. Otel’de kahvaltıların verildiği bir ana yemek salonu bulunuyor. Girişte lobinin hemen arkasında olan bu mekan açık ve ferah bir şekilde tasarlanmış. Akşam yemeklerinde burada canlı müzik de oluyor. Otelin en arka iki ucunda, Legian sahiline bakan tarafında 2 havuz bulunuyor. Bunlardan birisi daha sessiz ve romantik olan sonsuzluk havuzu diğeri ise müzik çalınan ve yanında bir restorana sahip daha hareketli fakat küçük çatı havuzu. Akşam barbekü etkinliği yapıldığına denk geldim bu restoranda ve denemenizi tavsiye ediyorum.

Oteldeki bir diğer mekan geleneksel Japon restoran. Her masada bir aşçının yemek pişirdiği ve yemeği sizin önünüzde adeta bir şov havasında yaptığı bu konsepti daha önce denemeyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

Son sözüm ise şu; bu otelin spasında vakit geçirin.

 

Bali restoranlar ve barlar

Tek geliri turizm olan adada turistler için bir çok mekan mevcut. Yukarıda da belirttiğim gibi benim favori bölgem Seminyak. Resotran ve bar konusunda en güzel seçenekleri de yine bu bölge sunuyor. Gece dışarı çıkmak isteyenler için 3 mekan önerim var. Eminim siz daha fazla yer gezeceksiniz, ama garanti ederim en çok ilginizi çeken yine bu üçlü olacak. Birincisi La Favela adında meşhur bir mekan. Sıra dışı bir iç mimariye sahip barın misafirleri arasında turistler kadar Bali dışından gelen yerel halk da bulunuyor. Fiyatları uygun ve müzikler iyi sayılır. Ayrıca burası erken saatlerde gelip romantik bir ortamda akşam yemeği yemek içinde güzel bir alternatif. En çok vakit geçirdiğim favori mekanım burası oldu diyebilirim. İkinci önerim Motel Mexicola, daha ziyade gençlerin sevdiği ve dans etmeyi sevenlerin çılgın tekila shot’ları arasında gece boyu pistte olduğu bir mexika barı. Aynı zamanda meksika yemeği sevenler için bir alternatif olabilir. Fakat bir meksika mutfağı sever olarak yemeklerini çok başarısız bulduğunu not düşmeliyim. Listemdeki son mekan envie. Diğerlerine göre daha yeni sayılan bu mekanda giriş katı harika bir restoran üst katı ise bir gece kulübü. Mekanın en ilginç özelliği tavana boydan boya yerleştirilmiş perdeler üzerinde animasyon şovları yapılması.

la favela

Restoran için sınırsız seçeneğiniz var diyebilirim. Birçok otelin restoranı da oldukça popüler olmuş. Hepsini tek tek yazmak mümkün değil ama yukarıda da bahsettiğim Envie romantik ve lüks bir akşam yemeği için mükemmel bir mekan. Ayrıca adada Mykonos restoran sizleri şaşırtacak kadar iyi Yunan yemekleri sunan bir Yunan restoranı. Endonezya mutfağından seçkin yemekleri iyi bir yerde yemek isteyenler için Seminyak’dan biraz uzaklaşıp Ubud’a gitmeli, zira en iyi yerel restoranlar burada bulunuyor.

 

Bali’de neler yapılır?

Küçük bir ada olmasına rağmen misafirlerine farklı aktiviteler sunabilen bir yer Bali. Endonezya’da gördüğünüz müslüman kültürü ve mimarisi Bali’ye gelince yerini Budizm figürlerine ve tapınaklarına bırakıyor. Gezilmesi ve görülmesi gereken sayısız budist tapınağı bulunuyor. Ayin sırasında dışarıdan izleme fırsatı yakalarsanız da hoş bir kültürel deneyim yaşayabilirsiniz. Denpazar’ın kuzeyinde Ubud denilen başka bir bölge bulunuyor. Doğası ve yağmur ormanları ile meşhur bu bölgeyi ziyaret etmenizi de şiddetle tavsiye ediyorum. Farklı spa merkezleri yağmur ormanı manzarasında farklı bir masaj deneyimi sunuyor burada. Aktif bir volkanik dağ olan Agung yürüyüşleri heyecan ve doğa tutkusu olan turistler için bir başka alternatif.

2 Comments

  • sinan Salman

    Allah nasip ederse en çok gitmek istediğim yer: BALİ. Sanki bir film sahnesi gibi,, büyüleyici egzotik bir yer. ÇOK uzak ve çok pahalı bir tatil olduğundan şimdilik bakmakla yetiniyoruz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *